Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Konulu Genelge

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olarak kutlanan 25.11.2023 tarihinde, Resmi Gazete’de Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele konulu bir genelge yayınlanmıştır. Bu genelgede, kadına yönelik şiddete karşı toplumun tüm kesimlerinin bir araya gelerek istikrarlı bir şekilde mücadele etmesi gerekliliği ile mücadeleye kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler, özel sektör ve vatandaşların katkı ve katılımlarının önemi vurgulanmıştır.

Kadına yönelik şiddetle mücadelede öncelikli politikaların belirlenmesi adına Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın koordinasyonunda hazırlanan, 2021-2025 yıllarını kapsayan Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele IV. Ulusal Eylem Planı halihazırda yürürlüktedir. İlgili genelge, Ulusal Eylem Planı kapsamında şiddet mağdurlarının korunması ve şiddetin önlenmesi amacıyla alınması gereken tedbirlerin tekrar altını çizmeyi amaçlamaktadır.

İlgili genelgede, 04/07/2006 tarihinde yayımlanan 2006/17 sayılı Başbakanlık genelgesinin yürürlükten kaldırılmasına karar verilmiştir. Mevzubahis genelge ile düzenlen “Kadına Yönelik Şiddeti İzleme Komitesi” ise “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Kurulu” olarak yeniden adlandırılmıştır.

Bu Yazıyı Arkadaşlarınızla Paylaşın

Bu Sayfaya Yorum Yapabilirsiniz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mesaj Gönder
Sorunuz mu var?
Scan the code
Merhaba👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?