Şirketler İçin En Az Sermaye Tutarının Artırılmasına İlişkin Karar

25.11.2023 tarihinde yayımlanan 32380 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile, Türk Ticaret Kanunu’nda düzenlenmiş anonim ve limited şirketler için gerekli en az sermaye tutarının artırılması yönünde bir karar verilmiştir. Bu karar uyarınca, ilgili kanunun 332. maddesinin birinci fıkrasında anonim şirketler için öngörülen en az esas sermaye tutarı 50.000 Türk Lirasından 250.000 Türk Lirasına, kayıtlı sermaye sistemini kabul etmiş bulunan halka açık olmayan anonim şirketlerde başlangıç sermayesi 100.000 Türk Lirasından 500.000 Türk Lirasına yükselmiştir. 

Aynı kanunun 580. maddesinin birinci fıkrasında limited şirketler için öngörülen en az esas sermaye tutarı 50.000 Türk Lirasına yükseltilmiştir. Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, yayım tarihinde yürürlüğe girmekle birlikte 01.01.2024 tarihinden itibaren geçerli olacaktır. 

Ticaret Bakanlığınca yayınlanan duyuruya göre, belirlenen tutarlar yalnızca yeni kurulacak şirketler için geçerli olacak olup, sermayesi bu tutarların altında olan mevcut şirketlerin sermayelerini artırmak zorunda olmadığı bildirilmiştir. Ancak yine de şirketlerin sermayelerini en az anılan tutara artırmasının faydalı olacağı vurgulanmıştır.

Bu Yazıyı Arkadaşlarınızla Paylaşın

Bu Sayfaya Yorum Yapabilirsiniz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mesaj Gönder
Sorunuz mu var?
Scan the code
Merhaba👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?