İhbar Tazminatı Nedir?

İhbar tazminatı, işçi ve işveren arasındaki belirsiz süreli iş sözleşmelerinin sona erdirilmesi sürecinde önemli bir kavramdır. İş Kanunu’nun 17. Maddesi tarafından düzenlenir. İhbar tazminatı, iş sözleşmesinin sona erdirilmesi için belirli bir bildirim süresinin ihlal edilmesi durumunda ortaya çıkar.

İhbar tazminatı, işveren veya işçi tarafından fesih bildiriminin karşı tarafa iletilmesi anından itibaren işlemeye başlar. Bu süre, işçinin o işyerindeki çalışma süresine göre değişkenlik gösterir. Örneğin, işyerinde çalışma süresi altı aydan az olan bir işçinin iş sözleşmesi, ihbarın ardından iki hafta sonra sona ermiş sayılırken, üç yıldan fazla çalışan bir işçinin iş sözleşmesi sekiz hafta sonra sona ermiş sayılır. Bu süreler, İş Kanunu’nun ilgili maddesinde ayrıntılı olarak belirtilmiştir.

İhbar tazminatı, iş sözleşmesinin usulsüz bir şekilde veya bildirim yapmaksızın sona erdirilmesi durumunda ödenir. Bu tazminat, işçiye ve işverene tanınmış bir haktır ve işçinin ekonomik kaybını telafi etmeyi amaçlar. İşçiye işveren tarafından, veya işverene işçi tarafından yapılan usulsüz bir fesih durumunda, ihbar tazminatı ödeme yükümlülüğü ortaya çıkar.

İş kanununu okumak için aşağıdaki linkten mevzuat.gov adresine gidebilirsiniz.

https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuatmetin/1.5.4857.pdf

Bu Yazıyı Arkadaşlarınızla Paylaşın

Bu Sayfaya Yorum Yapabilirsiniz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mesaj Gönder
Sorunuz mu var?
Scan the code
Merhaba👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?