Telefon: 0545 690 53 53

Haber Detay

Lisans Bölümlerinin Gözdesi Hukuk

Dava Açmak Ne Demektir?


YÖK Atlas'ın kullanım istatistiklerine göre, adayların en çok incelediği lisans bölümü hukuk olurken ardından tıp geldi.

YÖK Atlas'ı geçen yıl kullananların en çok araştırdıkları lisans programları arasında tıp birinci, hukuk az farkla ikinci sırada yer almıştı.

Bu iki programı sırasıyla takip eden diş hekimliği, hemşirelik ve bilgisayar mühendisliği bölümlerinin ise geçen yılki yerlerini korudukları belirlendi.

Geçen yıl 10'uncu sırada yer alan "beslenme ve diyetetik" programının bu yıl 6'ncı sıraya yükselmesi dikkati çekti.

YÖK Atlas'ı kullananların en çok incelediği lisans programları arasında sınıf öğretmenliği 9, mimarlık 13, veterinerlik 22, makine mühendisliği de 27'nci sırada yer aldı.

Ön lisans tercihlerinde sağlık programları ilgi gördü
Ön lisans düzeyinde en çok incelenen bölümler ise sırasıyla ilk ve acil yardım, anestezi ve bilgisayar programcılığı oldu. Bu bölümleri, sırasıyla "adalet", "ağız ve diş sağlığı", "tıbbi laboratuvar teknikleri" izledi.

Geçen yıl ön lisans düzeyinde 8'inci sırada yer alan "bilgisayar programcılığı" bölümü, bu yıl 3'üncü sıraya yükseldi. Listede "aşçılık" 13, "grafik tasarımı" 17, "sivil savunma ve itfaiyecilik" 21, "mekatronik" ise 28'inci sırada yer aldı.

YÖK Atlas'ı kullananların en çok incelediği ön lisans bölümleri arasında sağlık programlarının ilk sırada olması dikkati çekti. Listenin ilk 10 sırasında geçen yıla benzer şekilde 7 ön lisans sağlık programı yer aldı.

Haber Tarihi: 23 - Ağustos - 2019